Kotły

sprzedajemy – wymieniamy – instalujemy – serwisujemy

Kotły elektryczne

Wyróżniamy wiele urządzeń grzewczych zasilanych energią elektryczną. Są wśród nich kotły indukcyjne, kotły oporowe, kotły elektrodowo – jonowe, promienniki i folie grzewcze na podczerwień.

Cechą ich wspólną jest sprawność dochodząca do 99%, niska awaryjność, długie terminy gwarancji i co ważne zerowa emisyjność zanieczyszczeń.

Wszystkie kotły elektryczne działają bardzo podobnie; najczęściej elementem grzewczym jest drut osłonięty miedzią, stalą nierdzewną bądź mosiądzem, który za pomocą przewodzenia elektrycznego rozgrzewa się i przekazuje ciepło wodzie, która rozprowadzana jest instalacją do odbiorników. Jeśli jest to ogrzewanie indukcyjne, głównym elementem produkującym ciepło jest wytworzone pole elektromagnetyczne.

 

Kotły gazowe kondensacyjne:

Zasada działania takiego kotła jest następująca: ciepło które zostało uwolnione podczas spalania gazu w kotle, zostaje odebrane przez wodę płynącą w wymienniku. Kondensacyjne kotły gazowe osiągają sprawność wynoszącą trochę ponad 100% ze względu na wykraplanie się pary wodnej w spalinach. Budowa takich kotłów składa się z wymiennika ciepłą, wentylatora tłoczącego, zestawu zaworów różnicowo-upustowych, zaworu bezpieczeństwa, czujników ciśnienia i temperatury. Wyposażony jest również w odprowadzenie kondensatu oraz spalin.

Kotły olejowe:

Kotły te wyposażone są w przewody do zbiornika z olejem z dodatkową pompą oraz w specjalne palniki olejowe, mają zbliżoną budowę do gazowych lecz różniąsię temperaturą spalania oraz systemem doprowadzenia paliwa.

Kotły na pellet:

Są to kotły na paliwo stałe. Kotły te mogą pracować z tzw. podajnikiem, najczęściej ślimakowym, urządzeniem podającym automatycznie wcześniej przygotowany w zasobniku pellet. Takie wygodne rozwiązanie znacznie zmniejsza częstotliwość załadunku paliwa do 3 / 7 razy na miesiąc.

Właściwości pelletu: granulat uzyskany z biomasy, mogący być używany do wytworzenia ciepła w kotłach, kominkach, elektrociepłowniach kogeneracyjnych. Wartość opałowa pelletu zazwyczaj oscyluje w granicach 19 [MJ/kg] natomiast jego wilgotność to około 7%. Wartość opałowa to wartość maksymalnej ilości ciepła jednostki masy lub objętości paliwa wynikającej ze spalania całkowitego oraz zupełnego, podczas gdy para wodna ze spalin nie ulega wykropleniu.

Kotły na ekogroszek:

Kotły na ekogroszek są to urządzenia na paliwo stałe, najczęściej tzw. kotły retortowe z podajnikiem ślimakowym. Kocioł do poprawnego funkcjonowania jego elementów np. sterujących, wymaga podłączenia do energii elektrycznej, Wielkość ekogroszku wynosi najczęściej około 5-25 mm. Kocioł wyposażony jest w sterownik elektryczny kontrolujący podajnik i wentylator doprowadzający odpowiednią ilość powietrza do układu.

Właściwości ekogroszku: powstaje z wysokokalorycznego węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki oraz wody.

 

Wartość opałowa ekogroszku w przypadku wysokokalorycznego opału, oscyluje w granicach 29 MJ/kg. Wartość opałowa to wartość maksymalnej ilości ciepła jednostki masy lub objętości paliwa wynikającej ze spalania całkowitego oraz zupełnego, podczas gdy para wodna ze spalin nie ulega wykropleniu.

Kotły zgazowujące drewno:

Zgazowanie drewna polega na procesie pirolizy czyli degradacji drewna prowadzonej pod wpływem wysokiej temperatury beztlenowo. W procesie zagazowania energia chemiczna węgla znajdującego się w drewnie uwalnia się pod postacią gazu drzewnego. Kocioł posiada dwie komory w górnej komorze dochodzi do odgazowania drewna oraz suszenia w temperaturze ok. 450 ºC, natomiast dolna jest komorą spalinową gdzie w temperaturze 1200 ºC, następuje dopalanie uzyskanego gazu oraz oddawanie ciepła. Sprawność urządzeń szacuje się na około 90%. Zaletą jest mały rozmiar kotłów, niewielka ilość pozostałego po spalaniu popiołu i  znikomy „ślad węglowy”.