sprzedajemy – wymieniamy – instalujemy – serwisujemy
Wyróżniamy wiele urządzeń grzewczych zasilanych energią elektryczną. Są wśród nich kotły indukcyjne, kotły oporowe, kotły elektrodowo – jonowe, promienniki i folie grzewcze na podczerwień.
Cechą ich wspólną jest sprawność dochodząca do 99%, niska awaryjność, długie terminy gwarancji i co ważne zerowa emisyjność zanieczyszczeń.
Wszystkie kotły elektryczne działają bardzo podobnie; najczęściej elementem grzewczym jest drut osłonięty miedzią, stalą nierdzewną bądź mosiądzem, który za pomocą przewodzenia elektrycznego rozgrzewa się i przekazuje ciepło wodzie, która rozprowadzana jest instalacją do odbiorników. Jeśli jest to ogrzewanie indukcyjne, głównym elementem produkującym ciepło jest wytworzone pole elektromagnetyczne.
Zasada działania takiego kotła jest następująca: ciepło które zostało uwolnione podczas spalania gazu w kotle, zostaje odebrane przez wodę płynącą w wymienniku. Kondensacyjne kotły gazowe osiągają sprawność wynoszącą trochę ponad 100% ze względu na wykraplanie się pary wodnej w spalinach. Budowa takich kotłów składa się z wymiennika ciepłą, wentylatora tłoczącego, zestawu zaworów różnicowo-upustowych, zaworu bezpieczeństwa, czujników ciśnienia i temperatury. Wyposażony jest również w odprowadzenie kondensatu oraz spalin.
Kotły te wyposażone są w przewody do zbiornika z olejem z dodatkową pompą oraz w specjalne palniki olejowe, mają zbliżoną budowę do gazowych lecz różniąsię temperaturą spalania oraz systemem doprowadzenia paliwa.
Są to kotły na paliwo stałe. Kotły te mogą pracować z tzw. podajnikiem, najczęściej ślimakowym, urządzeniem podającym automatycznie wcześniej przygotowany w zasobniku pellet. Takie wygodne rozwiązanie znacznie zmniejsza częstotliwość załadunku paliwa do 3 / 7 razy na miesiąc.
Właściwości pelletu: granulat uzyskany z biomasy, mogący być używany do wytworzenia ciepła w kotłach, kominkach, elektrociepłowniach kogeneracyjnych. Wartość opałowa pelletu zazwyczaj oscyluje w granicach 19 [MJ/kg] natomiast jego wilgotność to około 7%. Wartość opałowa to wartość maksymalnej ilości ciepła jednostki masy lub objętości paliwa wynikającej ze spalania całkowitego oraz zupełnego, podczas gdy para wodna ze spalin nie ulega wykropleniu.
Kotły na ekogroszek są to urządzenia na paliwo stałe, najczęściej tzw. kotły retortowe z podajnikiem ślimakowym. Kocioł do poprawnego funkcjonowania jego elementów np. sterujących, wymaga podłączenia do energii elektrycznej, Wielkość ekogroszku wynosi najczęściej około 5-25 mm. Kocioł wyposażony jest w sterownik elektryczny kontrolujący podajnik i wentylator doprowadzający odpowiednią ilość powietrza do układu.
Właściwości ekogroszku: powstaje z wysokokalorycznego węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki oraz wody.
Wartość opałowa ekogroszku w przypadku wysokokalorycznego opału, oscyluje w granicach 29 MJ/kg. Wartość opałowa to wartość maksymalnej ilości ciepła jednostki masy lub objętości paliwa wynikającej ze spalania całkowitego oraz zupełnego, podczas gdy para wodna ze spalin nie ulega wykropleniu.
Zgazowanie drewna polega na procesie pirolizy czyli degradacji drewna prowadzonej pod wpływem wysokiej temperatury beztlenowo. W procesie zagazowania energia chemiczna węgla znajdującego się w drewnie uwalnia się pod postacią gazu drzewnego. Kocioł posiada dwie komory w górnej komorze dochodzi do odgazowania drewna oraz suszenia w temperaturze ok. 450 ºC, natomiast dolna jest komorą spalinową gdzie w temperaturze 1200 ºC, następuje dopalanie uzyskanego gazu oraz oddawanie ciepła. Sprawność urządzeń szacuje się na około 90%. Zaletą jest mały rozmiar kotłów, niewielka ilość pozostałego po spalaniu popiołu i znikomy „ślad węglowy”.