Pompy ciepła

sprzedajemy – wymieniamy – instalujemy – serwisujemy

Pompa ciepła jest nowoczesnym proekologicznym rozwiązaniem, swoistym wymiennikiem ciepła o wysokim poziomie komfortu i wygody w użytkowaniu. Długi okres technicznej sprawności (plus 25 lat) połączony z wysoką wydajnością (250% – 500%) stawia to urządzenie znacznie wyżej od kotłów na paliwo stałe, olejowe czy gazowe. Dzięki podstawowej zalecie pozwalającej czerpać istotną część energii z odnawialnych źródeł, pompa ciepła jest również od dwóch do pięciu razy tańsza w eksploatacji od najbardziej wydajnego kotła elektrycznego.

Zasada działania: czynnik krążący w układzie zmienia swoje właściwości termodynamiczne. Energia z dolnego źródła ciepła wchodzi do układu parownika powodując rozprężenie czynnika, który przechodzi następnie przez sprężarkę zwiększając swoje ciśnienie. Sprężony czynnik o podwyższonej temperaturze trafia do wymiennika ciepła gdzie oddaje energię instalacji grzewczej. Następnie przechodząc przez zawór rozprężający zmienia stan skupienia i powraca do parownika gdzie cały proces ponownie się zaczyna.

Pompa ciepła powietrzna - wydajność od 250% do 400%:

Źródłem pozyskania ciepła jest powietrze. Temperatura parowania czynnika grzewczego wynosząca od minus      40 ºC do minus 50 ºC pozwala nawet w bardzo mroźne dni nadal pozyskiwać ciepło do ogrzewania domu. Im większa różnica między temperaturą parowania czynnika a temperaturą zewnętrzną powietrza tym sprawność urządzenia jest wyższa. Aby zapewnić odpowiednią jakość pracy w mroźnych okresach, nowoczesne pompy ciepła wyposażone są w dodatkowe grzałki elektryczne wspomagające jednostkę centralną. Istnieją dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła monoblok i split

 

W powietrznej pompie ciepła typu monoblok cały układ grzewczy zamknięty jest w jednej obudowie (sprężarka, wymiennik ciepła, wentylator) i znajduje się na zewnątrz. Do budynku wprowadzone są jedynie rury którymi płynie woda lub glikol.

W powietrznej pompie ciepła typu split proces wymiany ciepła następuje w wymienniku wewnątrz budynku dzięki czemu nie wyprowadzamy wody do jednostki zewnętrznej.

Pompa ciepła gruntowa - wydajność od 300% do 500%:

Źródłem pozyskiwania ciepła jest grunt, który mając znacznie stabilniejszą temperaturę od powietrza zapewnia równomierną pracę urządzenia. Ułożone pionowo bądź poziomo kolektory pozyskują ciepło, krążącym w obiegu płynem najczęściej glikolem.

Potrzeba głębokiego wiercenia od kilkudziesięciu do stu metrów w przypadku kolektorów pionowych lub przeznaczenia od kilkudziesięciu do kilkuset metrów powierzchni w przypadku kolektorów poziomych, istotnie komplikuje instalację. Badania geologiczne, wiercenia, roboty ziemne dodatkowo podwyższają koszt tego rozwiązania. Jednak stabilność pracy, zwiększona wydajność a co za tym idzie mniejsze koszty eksploatacji, nawet w stosunku do powietrznych pomp ciepła, mogą być wystarczającym powodem aby wybrać to rozwiązanie.