sprzedajemy – wymieniamy – instalujemy – serwisujemy
Pompa ciepła jest nowoczesnym proekologicznym rozwiązaniem, swoistym wymiennikiem ciepła o wysokim poziomie komfortu i wygody w użytkowaniu. Długi okres technicznej sprawności (plus 25 lat) połączony z wysoką wydajnością (250% – 500%) stawia to urządzenie znacznie wyżej od kotłów na paliwo stałe, olejowe czy gazowe. Dzięki podstawowej zalecie pozwalającej czerpać istotną część energii z odnawialnych źródeł, pompa ciepła jest również od dwóch do pięciu razy tańsza w eksploatacji od najbardziej wydajnego kotła elektrycznego.
Zasada działania: czynnik krążący w układzie zmienia swoje właściwości termodynamiczne. Energia z dolnego źródła ciepła wchodzi do układu parownika powodując rozprężenie czynnika, który przechodzi następnie przez sprężarkę zwiększając swoje ciśnienie. Sprężony czynnik o podwyższonej temperaturze trafia do wymiennika ciepła gdzie oddaje energię instalacji grzewczej. Następnie przechodząc przez zawór rozprężający zmienia stan skupienia i powraca do parownika gdzie cały proces ponownie się zaczyna.
Źródłem pozyskania ciepła jest powietrze. Temperatura parowania czynnika grzewczego wynosząca od minus 40 ºC do minus 50 ºC pozwala nawet w bardzo mroźne dni nadal pozyskiwać ciepło do ogrzewania domu. Im większa różnica między temperaturą parowania czynnika a temperaturą zewnętrzną powietrza tym sprawność urządzenia jest wyższa. Aby zapewnić odpowiednią jakość pracy w mroźnych okresach, nowoczesne pompy ciepła wyposażone są w dodatkowe grzałki elektryczne wspomagające jednostkę centralną. Istnieją dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła monoblok i split
W powietrznej pompie ciepła typu monoblok cały układ grzewczy zamknięty jest w jednej obudowie (sprężarka, wymiennik ciepła, wentylator) i znajduje się na zewnątrz. Do budynku wprowadzone są jedynie rury którymi płynie woda lub glikol.
W powietrznej pompie ciepła typu split proces wymiany ciepła następuje w wymienniku wewnątrz budynku dzięki czemu nie wyprowadzamy wody do jednostki zewnętrznej.
Źródłem pozyskiwania ciepła jest grunt, który mając znacznie stabilniejszą temperaturę od powietrza zapewnia równomierną pracę urządzenia. Ułożone pionowo bądź poziomo kolektory pozyskują ciepło, krążącym w obiegu płynem najczęściej glikolem.
Potrzeba głębokiego wiercenia od kilkudziesięciu do stu metrów w przypadku kolektorów pionowych lub przeznaczenia od kilkudziesięciu do kilkuset metrów powierzchni w przypadku kolektorów poziomych, istotnie komplikuje instalację. Badania geologiczne, wiercenia, roboty ziemne dodatkowo podwyższają koszt tego rozwiązania. Jednak stabilność pracy, zwiększona wydajność a co za tym idzie mniejsze koszty eksploatacji, nawet w stosunku do powietrznych pomp ciepła, mogą być wystarczającym powodem aby wybrać to rozwiązanie.